Historia marki Sikkens

Od momentu założenia firma zdążyła wiele osiągnąć: rosnący popyt umożliwił rozwój, były realizowane wielkie projekty i zostały zawarte ważne fuzje. Zapraszamy do samodzielnego zapoznania się z najważniejszymi datami związanymi z historią firmy

Sikkens historia marki

Sikkens historia marki

1792
Wiert Willem Sikkens, malarz z Groningen, zaczyna samodzielnie produkować lakiery i sprzedaje je kolegom po fachu oraz innym klientom. W ten sposób narodziła się marka Sikkens.

1837
Geert Willem, który przejął firmę od swojego ojca, angażuje do produkcji lakierów swojego szwagra Willema Penaata. Powstaje firma G. W. Sikkens & Co. – ta nazwa stanie się wkrótce symbolem jakości i umiejętności rzemieślniczych.

Sikkens historia marki

Sikkens historia marki

1869
W okolicach Groningen zostaje zbudowana pierwsza fabryka. Wkrótce potem powstaje filia w Emden, która ma zaspokoić rosnący popyt w Niemczech.

1903
Uroczyste przekazanie do użytkowania kolejnej fabryki w okręgu przemysłowym Helpmanna w okolicach Groningen. W późniejszym czasie kompleks zostaje uzupełniony o laboratorium na cele kontroli jakości i rozwoju nowych produktów.

1928
Sikkens wprowadza lakier celulozowy produkowany w specjalnej fabryce. Nowy natryskiwany lakier znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle.

Sikkens historia marki

Sikkens historia marki

1934
Wraz z wprowadzeniem syntetycznego lakieru Rubbol AZ zaczyna się nowa era dla malarzy. Już wówczas firma Sikkens stale informowała branżę o nowych produktach i metodach obróbki.

1939
Cała firma przeprowadza się z Groningen do Sassenheim. Podczas przymusowej przerwy spowodowanej II wojną światową w laboratorium Sikkens powstają sztuczne żywice.

1947
Dzięki opracowanym w czasie wojny projektom powstała fabryka żywic sztucznych „Synthese”, która obecnie nazywa się Akzo Nobel Kunstharze.

Sikkens historia marki

Sikkens historia marki

1957
Firma wchodzi na rynek niemiecki — zostaje otwarty pierwszy zakład w Pinneberg koło Hamburga. Sikkens przejmuje także w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych znane fabryki, takie jak Alpha Wandfarbe, Flexa Heimwerkerfarben, Smits` Bautenlacke und nautische Farben oraz Cetabever Beize. Zostają otwarte kolejne zakłady produkcyjne w Belgii, Szwecji, we Włoszech i w Niemczech. Wszystkie zakłady razem z fabrykami surowców, takimi jak „Synthese”, tworzą spółkę Sikkens Holding.

1962
Do grupy Sikkens dołącza Koninklijke Zout Kette (KZK).

1965
Następnie następuje połączenie z Koninklijke Zwanenberg Organon (KZO).

Akzonobel logo

Akzonobel logo

1969
KZO łączy się z AKU (Algemene Kunstzijde Unie) – w ten sposób powstaje Akzo. W Niemczech zostaje kupiona fabryka farb Lesonal, a we Francji — Astral. Razem z grupą Sikkens fabryki tworzą grupę Akzo Coatings. W ten sposób zostają stworzone podstawy rozwoju w Europie Wschodniej i Zachodniej oraz w Azji i Afryce.

1993
Odbywa się fuzja Akzo ze szwedzką spółką Nobel, która od 1871 roku specjalizuje się w lakierach i politurach. Po fuzji firma przyjmuje nazwę Akzo Nobel. Zostają zachowane nazwy marek, takie jak lakiery Rubbol, lazury Cetol, farby ścienne Alpha, które od roku 1792 utrzymują swoją wysoką jakość.

X

W serwisie farbygalanty.pl oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów.
Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w zamknij.
Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.

*Obowiązek informacyjny wynikający z Ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne.